Šunka z vepřové kýty

Před nedávnem jsem tady ukazoval domácí šunku. Mezitím uplynulo něco vody a my se doma v šunkování posunuli kousek dál a vyrobili několik šunek, ať již základních nebo ochucených medem a ořechy. Tak jak jsme zkoušeli, dospěli jsme k názoru, že náš šunkovar je už nedostatečný a to nejen velikostí, ale i výsledným vzhledem šunky. Hledal na netu něco lepšího. Stanovil jsem celkem 3 podmínky – cena (cca do 1000,- Kč), velikost (min. dvojnásobné množství než u stávajícího) a hlavně bytelnost (kvůli výslednému vzhledu šunky). Při hledání jsem neustále narážel na klasické domácí šunkovary z nerezu, které sice splňovaly první podmínku, ale zbývající už ne. Našel jsem i profesionální šunkovary, které zase splňovaly požadavek na bytelnost a velikost, ale zase nevyhovovaly cenou.

Když už jsem to málem vzdal, našel jsem stránky domácíšunkovar.cz, které nabízejí šunkovary  sice ne z nerezu, ale z hliníku, zato však dost bytelné na to, aby výsledná šunka vypadala min.  o dva řády profesionálněji, a velikostně dostatečně splňující podmínku. Třetí podmínka byla také splněna – cena za velký model i s dopravou byla do 1000,- Kč.

Teď si možná někdo řekne, že hliník je v potravinářství out, díky zdravotní škodlivosti je nahrazován právě nerezem, ale pamatuji se na docentku na vysoké škole (materiálům rozuměla), která tvrdila, že škodlivost hliníku je přeceňována a pokud člověk není zrovna alergik, nemá se čeho bát. Ostatně, i kdyby to nebyla pravda, pak jednak několik generací vyrostlo bez následků na nádobí z hliníku, a  jednak, a to hlavně, se šunka nevaří přímo v šunkovaru, ale v mikrotenovém sáčku, který je teprve vložen do formy.

Příprava šunky a operace s nádobou je velmi jednoduchá. Nic se nikde nepřeklápí a šunka je tak tvarována rovnoměrně po celou dobu vaření. Forma je určena na 1 až 1,2 kg masa.

Pojďme však již k receptu. Jedná se o základní velmi jednoduchý recept.

Suroviny

  • vepřová kýta
  • sůl / praganda
  • ledová voda
  • med
  • vlašské ořechy

Hmotnosti a objemy tentokrát neuvádím. Jsou uvedeny níže pro naši velikost formy. Pokud máte formu menší nebo větší, pomocí trojčlenky si hmotnosti velice snadno přepočtete 🙂

Postup

Na kilo šunky budeme potřebovat kilo kvalitního vepřového masa. Já zvolil vepřovou kýtu ořech. Maso je potřeba nakrájet na kousky. Velikost je na každém z vás. Maso krájím na cca 2-3 cm velké kousky. Poté je vložte do robotu a přidejte ledovou vodu a sůl. Pragandu jsem prozatím nepoužil, vždy jsem si vystačil s obyčejnou kuchyňskou solí. Jak již bylo řečeno, maso není tak probarvené jako z obchodu, ale zato bez zbytečných, tělu neprospěšných, látek.

Na kilo masa potřebujete 294 ml vody a 29 g soli. V případě, že zvolíte pragandu, pak je toto množství dostatečné, pokud obyčejnou sůl, klidně pár gramů přidejte. Já dávám cca 32 g. Hmotnost soli by se měla pohybovat v rozmezí 2 – 2,5% z celkové hmotnosti směsi.

Robot zapněte na minimální rychlost a nechejte míchat minimálně 30 minut. Na míchání používám od Kenwoodu K metlu, která je nedostižná. Při míchání dejte pozor, aby se netvořila bílá pěna. V tom případě robot na chvíli vypněte a nechte maso chvíli odpočinout.

V případě, že se rozhodnete pro šunku s medem a ořechy, po půl hodině je ta správná doba na přidání. Nejprve přidejte 2 lžíce medu na naše množství a nechte směs promíchat 4 minuty. Pak přidejte 60 g vlašských ořechů a znova nechte směs promíchat, tentokrát stačí minutu.

Šunku vložte do mikrotenového sáčku, který následně vložíte do šunkovaru. Zaklapněte víko a dotáhněte. Šunku nechte hodinu odpočívat.

Po hodině šunkovar vložte do horké vody (80-90°C) tak, aby byla šunka zcela ponořena. Vařte ji cca 90 minut při teplotě 75-80°C. Pokud máte kvalitní hrnec, plamen stačí stáhnout na minimum a o víc se nemusíte starat.

Po dovaření šunkovar vytáhněte z vody a formu domáčkněte tak, aby byl na šunku vyvíjen neustálý tlak. Šunku v tuto chvíli nevytahujte. Nechte ji v ní vychladit. Teď v zimě klidně venku, jinak ji nechte přirozeně zchladnout a vložte do lednice.

Náklady a čas

  • vepřová kýta ořech – 120,- Kč/kg

Sůl a voda je použita minimálně (sáček pragandy 250 g stojí 10Kč). Výroba šunky je časově omezena pouze na nakrájení masa a odměření vody a soli. Po zbytek času směs a nakonec i výslednou šunku jen kontrolujete. Tj. časově vám výroba zabere max. cca 30 minut (záleží na vaší šikovnosti) a již se můžete těšit z vlastního chutného výrobku.

 


11 komentářů

  1. Martine ten shop je spíše práce pro tebe. Schválně ho zkus najít ve vyhledávačích. Děs. Jelikož jsem dopředu znal pouze tvar, nakonec jsem to zkusil pomocí obrázků a našel jsem ho. Jinak je takřka nedohledatelný.

  2. Dobrý večer,
    dovolte mi přidat malý komentář, jelikož mne Váš blog s recepty zaujal.
    Předně přiznávám, že náš eshop domácíšunkovar.cz není snadné na vyhledávačích najít, je poměrně mladý, ale budeme se snažit do budoucna o vylepšení.
    Také Vám chci tak nějak „pogratulovat“ k pěknému výsledku při výrobě domácí šunky, podle vzhledu soudím, že se opravdu povedla.
    A jednu doplňující informaci-v brzké době připravujeme na eshopu jako novinku uvést formu na domácí paštiku, na kterou jsem u Vás také našel recept.
    Přeji Vám hodně úspěchu při výrobě domácích chuťovek a potravin obecně, dle mého názoru je dnes mnohem výhodnější a zdravější jít právě touto cestou.
    S pozdravem
    Ondřej Dědič

  3. Dobrý den, děkujeme, dobré věci (šunkovar) je potřeba podpořit. Ty roury opravdu stojí „za starou belu“ a s použitím vašeho výrobku člověk dostane takřka profesionální výsledek.
    Na formu se již těším. Teď jsme zkoušeli králičí paštiku (brzo se objeví i zde) a proto jsem něco hledal. Něco jsem našel na internetu, ale zatím mě nic nezaujalo. Budu to sledovat.

    • Dobrý večer,
      dovolte mi malou poznámku-forma na paštiku již jsou dostupná v našem eshopu,
      tak pokud ještě hledáte, podívejte se, zda by se Vám zamlouvala.
      S pozdravem
      Ondřej Dědič

  4. Vše super, až na: Hliník je špatný, jasně. Ale šunku vkládáte do mikrotenu, výrobku z ropy, který nemá kladné body za zdraví při styku s potravinou… Ocel, je ocel, kamenina je kame…, sbohem chemie.

  5. My jsme nakonec také skončili u starého, masivního a hliníkového šunkovaru. Úplně na začátku jsem měl nerezový, moderní, nový lehký, ale ohnul jsem ho asi po třech cyklech.
    Šunku také vkládáme do mikrotenového sáčku – viz http://www.zabijacky.cz/news/domaci-sunka-v-sunkovaru/ , takže do kontaktu se stěnou nepřijde. Trochu problém ale bylo najít dost velký hrnec.
    Domácí šunce zdar 🙂

  6. Dobry den.
    Mela bych dotaz. Sunku obvykle delam kureci z prsou. Je jemnejsi, bez tuhsich mist. Veprovou jsem delala asi 2x, se stejnym postupem, jak pisete vyse. Pouzivam nakladaci sul. Take mate pak ve veprove tuzsi mista v mase? Predpokladam, ze to budou slachy, nebo nejaka tuzsi svalovina, nebo blanky, ktere v tom mase proste jsou. Je nejaky figl, krome vyrezavani pri krajeni, aby to tam pak neslo citit? Nam dospelym to nevadi, ale deti nekdy protestuji.
    Dekuji za kazdy tip.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *