Pravá bulharská pomazánka

Nedávno jsem viděl u Vaňka video ohledně éček, ne těch neškodných, ale těch hnusných… Schválně jsem se pak díval, co jaké éčko značí. U některých byly napsány i výrobky. Dost jsem se divil, že se např. E250 (rychlosůl, rakovinotvorná látka) objevuje i v salátech. Konkrétně byl zmiňován hermelínový salát z Globusu. Nebo Grónská pomazánka z Tesca – ta má taky dost zajímavé složení. Dokážu si tedy dost živě představit, co všechno se nachází v různých salátech, pomazánkách. Navíc vždycky jsem měl nějaký odpor k jídlům, které jsou z mletého masa. Ne proto, že by to bylo hnusné, odporné a já nevím, co všechno. Ale proto, že jsem nevěřil, že takový výrobek je vyroben z kvalitního masa.

Asi před 3 roky jsem si řekli, že vyzkoušíme bulharskou pomazánku doma sami vyrobit. Pátrali jsem po receptech, vyzkoušeli některé, některé byly fajn, některé stály za ozaj. Nakonec jsme zůstal u toho, který můžeme doporučit i vám.

Základem je hovězí zadní. Zkoušeli jsme i přední, ale pravděpodobně jsme neměli štěstí při výběru, nebo maso bylo moc tuhé. Nevím. Výsledná bulharka byla chuťově rozdílná, pomleté kousky masa byly značně tužší. Přední maso je potřeba i déle připravovat, a tak se cena při vaření dost srovná.  Tedy první rada – zásadně hovězí zadní.

Suroviny:

  • hovězí zadní 400 g
  • 2ks cibule
  • 4 brambory
  • 6 sterilizovaných okurek
  • 4 lžíce kečupu
  • malá majonéza
  • pepř, červená paprika, sůl

Postup:

Hovězí maso uvaříme. Čím měkčí, tím lépe. Je s ním méně práce při mletí. Brambory uvaříme, ale je možno použít i ty od „nedělního“ oběda. Suroviny necháme vychladnout. Následně je v mlýnku pomeleme. Tady nám značně usnadňuje práci náš kuchyňský robot. Během chvilky je pomleto. Krom brambor a masa, pomeleme i cibuli a okurky. Doporučuji cibuli a okurky mlít až po mase, přece jen se s nimi mlýnek vyčistí a nezůstávají v něm zbytečně kousky masa.

Pomletou hmotu je nutno nechat odležet v lednici – stačí půlden. Bulharku totiž bez tohoto kroku nedochutíte. Buď bude výsledek nedochucen, nebo naopak překořeněn. Suroviny se proleží, chutě se prolnou a následné dochucení je otázkou chvilky. K dokončení použijte kečup, celou majonézu, pepř, červenou papriku, sůl je potřeba výjimečně.

Jako suroviny u nás samozřejmě používáme pokud možno ty domácí – takže určitě používáme domácí kečup, své brambory, nakládané okurky. Co se týče papriky – můžu vřele doporučit tu maďarskou, chuťově se s naší nedá srovnat. Ostatní věci jsou koupené.

bulharska-pomazanka

 

Update 3.5.2015: oslovil jsem přes své známé několik bulharů a nikdo z nich o nějaké  podobné pomazánce neslyšel. Domnívají se, že se jedná (možná) o nějaký lokální recept jedné rodiny, který se dostal a uchytil u nás.


Autor

Radek

Bývalý učitel, toho času programátor web aplikací v zaměstnaneckém poměru, affilák, otec dvou malých rošťáků Tomáška a Vašíka.

12 komentářů u „Pravá bulharská pomazánka“

    1. Určitě vyzkoušejte hovězí zadní. Zkoušeli jsme jak přední tak zadní a nedá se to srovnat.

      1. Pokud Vás ještě zajímá, kde se zrodil recept na bulharskou pomazánku, tak se mi ozvěte na FB Musilová Hana. Já to totiž vím 🙂

    1. A že to tak není, víte jak? 🙂 Stejná, nic neříkající, otázka. Pokud jste přesvědčen, že není, určitě budu rád a se mnou všimni ostatní, když nám povíte recept na tu pravou. Záměrně používám slovo pravou, nikoli originál. Originál je něco jiného.

    1. Díky za informaci. Nesčetně krát jsem informace o pomazánce hledal. Přiznám se, že postupně jsem dospěl k názoru, že s Bulharskem nemá nic společného, že je to něco jako Katowické rurki. Co je to prosím Aile? Díky

        1. Bulharskou pomazanku vymyslel vedouci vyroby v Gastrotonu Ostrava nekdy v sedesatych letech v ramci souteze vyhlasenou za ucelem najit vyuziti na nekolik vagonu bulharskeho rajskeho protlaku ziskaneho jako splatka za stroje a suroviny ( vzajemna hospodarska pomoc ). Proto bulharska pomazanka… v Bulharsku o ni samozrejme nikdo nikdy neslysel

          1. Za mladí, má sousedka pracovala ve výrobně Gastronom a opravdu původ této pomazánky je tam.

  1. Radku, recept vyzkousim na nas krajansky sraz v Peru, snad se povede a bude chutnat, dle ingredienci vypada fantasticky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *