Tímto sýrem jsem začínal svou sýrařskou zálibu. Nejedná se o nic jiného než o překapaný jogurt. Když připravuji jogurt, nerozdělím jej všechen do malých skleniček, ale použiji i ty větší – 1/4-litrové až litrové. Přece jen je to při výrobě sýru pohodlnější – místo x malých skleniček, otevřete jednu dvě větší.
Krom domácího jogurtu je potřeba plátno. Buď klasické, nebo je možno pořídit umělou plachtu podobnou hodně husté zácloně. V látkách určitě poradí. Další možností je pořídit si přímo sýrařskou plachtu. Pokud chcete v budoucnu vyzkoušet i jiný typ sýru, není to od věci. Já sám používám tu „záclonovinu“, ta je přece jen o hodně levnější.
Teď už stačí jen větší hrnec s cedníkem, provaz a případně sůl (1 lžička na 2l jogurtu). Píšu „případně“, protože pokud máte jogurt více kyselý, sůl bych nepřidával. Plátno vložíme do cedníku, tak aby přesahovalo přes něj. Pokud přidáváme do jogurtu sůl, pak ji s jogurtem pořádně rozmícháme a celé nalijeme do cedníku s plátnem. To pak již stačí vzít za rohy a ty svázat k sobě do uzlíku. Já používám liščí smyčku. Je to nejpohodlnější a nejrychleší. Nyní už stačí zavěsit a nechat odkapat.
Délku odkapání si musíte vyzkoušet. Hodně záleží na tekutosti jogurtu. Například zatím poslední výrobu sýra jsem dělal z biojogurtu, který byl hodně vazký, spíše taková polotekutina. Tak jsem to nechal odkapávat takřka 24 hodin. Pokud je ovšem jogurt spíše řeckého typu, pak jde odkapání velmi rychle (obsahuje málo tekutiny) a výslednou hmotu stačí nechat zavěšenou přes noc. Pokud sýr necháte odkapávat dlouho, výsledný sýr bude hodně suchý, pokud málo bude spíše tekutý. V každém případě je konzumovatelný.
Po dokapání už stačí jen strčit do misky nebo krabičky a konzumovat. Není potřeba již nijak dochucovat. Chuťově se sýr podobá naši klasické Lučině.