Když jsem byl malý, občas rodiče koupili hovězí jazyk, který uvařili. Plátky jazyka na čerstvém chlebě s máslem, nebo jen s křenem byly úžasné. Když jsem si na to letos vzpomněl, řekl jsem si, že se musím podívat, zda se vůbec hovězí jazyk dá ještě v řeznictví koupit. Spousta dobrých věcí se totiž ztrácí. Však se stačí podívat do starých kuchařek a některé tenkrát běžné věci buď vůbec neseženete nebo jen s velkými obtížemi. Hovězí jazyk jsem našel v Globusu. Dá se koupit hovězí obyčejný nebo uzený. Pojďme k receptu. Ten jsem objevil zde a při druhé zkoušce i drobně upravil nádivku.
Suroviny:
- hovězí jazyk vcelku
- cibule
- sůl
- 5 kuliček pepře
- šunka cca 200g
- 2 sterilizované okurky
- 150g tvrdého sýra
- vejce
- čerstvý špenát
- niva
- červená paprika
Postup:
Jazyk vložíme do osolené vody s společně s cibulí, pepřem. Nejlépe je použít Papinův hrnec, ve kterém jazyk vaříme slabou hodinu do poloměkka. Po uvaření jazyk ponoříme do studené vody – jazyk jde pak krásně sloupat. Sloupeme a případně odstraníme drobné kůstky. Vychladlý jazyk nakrájíme na tenké plátky. Na desce si připravíme cca 70-80cm pás alobalu, který přeložíme na půl. Na něj klademe plátky jazyku (viz obrázek), které následně potřeme rozšlehaným vejcem. Následují plátky salámu a sýra. Nahoru položíme plátek okurky překrojený podélně. Původní recept doporučuje ještě jednu vrstvu jazyka. Tu již nedávám, protože chuťově to moc nepřidá a navíc se z celé „skládanky“ špatně roluje závitek. Mám vyzkoušenou i alternativu k náplni – tvrdý sýr jsem nahradil kousky nivy a špenátem, okurku pak proužky červené papriky.
Takto připravené vrstvy spotáme do závitku – chce to trošku tréninku, ale jde to. Rozhodně na začátek nedoporučuji dělat dlouhý plát, jednak se to nevejde do hrnce a jednak dvě ruce jsou při motání málo. Nakonec alobal převážeme motouzem a pokračujeme dalším závitky. Takovéto bochánky dáme na hodinu vařit do vody.
Po uvaření necháme zchladnout, sundáme alobal a krájíme na plátky. Pokud budete netrpěliví (jako já) a budete alobal sundávat ještě za horka, závitek se může rozpadnout. Uchováváme v lednici.
Vodu z vaření jazyka nevylévejte, dá se ještě zužitkovat k polévce, stačí drobně dochutit a polévka je hotova.