Luxusní vepřová paštika

Víte jak vypadá forma tzv. srnčí hřbet? Určitě ano. Nikdy bych nevěřil, že se paštika v ní udělaná tak rychle „vypaří“. Dokonce i ti naši caparti, jakmile ji ochutnali, přestali ohrnovat nos a pustili se do jídla. Až měli bubliny za ušima. Určitě jedna z nejlepších játrových paštik připravených doma, které jsme vyzkoušeli.
Doporučuji všem. Pojďme na recept.

Suroviny

  • 1 kg bůčku bez kosti a kůže
  • 0,4 kg vepřových jater
  • 0,1 kg uzeného špeku
  • plátky slaniny
  • 24 kuliček jalovce
  • mletý pepř podle chuti
  • půlka nastrouhaného muškátového oříšku
  • 2 lžičky soli
  • 4 lžíce tymiánu
  • 8 lžic portského
  • 6 stroužků česneku.

 

Postup

recept-veprova-pastikaZačneme masem (vepřový bůček, játra, uzený špek) pomeleme na mlýnku. S našim Kenwood Chef to šlo velice rychle a bez problémů. Pak si připravíme koření – ideálně vše dát do hmoždíře a rozdrtit. Nakonec do hmoždíře přidáme portské a promísíme s kořením.

Pomletou směs dobře promícháme. Jde o to, aby se jednotlivé části maximálně promísily. Pak přidáme koření a dále mícháme. Mísu zakryjeme alobalem a vložíme minimálně na 12 hodin do lednice. Pokud je málo času, doporučuji pomlít večer, vložit do lednice a druhý den večer pokračovat. Pokud máte osobního řezníka, lze prvotní fázi zkrátit na minimum tím, že si necháte maso pomlít přímo u něj a domu si přinést jen neokořeněnou směs, či jednotlivé její části.

Druhý den formu vyložíme plátky slaniny – dno, boky.  Na bocích slaninu necháme přečuhovat. Následně do formy vložíme odleželou směs. Ve směsi jsou samozřejmě bubliny vzduchu, proto je dobré s formou několikrát ťuknout o stůl, tím se bubliny dostanou ven. Přečuhující plátky přeložíme přes směs a volná místa doložíme zbylými plátky slaniny. Jde o to, aby celá paštika byla anglickou zakryta.

Troubu rozehřejeme na 180°C. Formu vložíme do vyššího pekáče. Do pekáče nalijeme vodu tak, aby výška vody dosahovala minimálně do poloviny formy s paštikou.

Formu zakryjeme alobalem, který na několika místech propíchneme. Je potřeba, aby z paštiky měla jak unikat pára. Celé to pak vložíme do trouby a pečeme cca hodinu a čtvrt.

Jakmile je paštika upečena, vytáhneme ji a necháme drobně zchladnout. Odděláme alobal. Jako poslední krok je nutné odtranit i ty malé bublinky vzduchu, které zbyly. Proto je nutné paštiku zatížit. Pokud použijete srnčí hřbet, vezměte druhou formu a vložte ji na paštiku. Sklenicemi s vodou formu zatížíme.

Nyní už zbývá jen pořádně vychladit a pustit se do jídla. Paštika výborně chutná s brusinkovou nebo podobnou marmeládou. Sousedi dělají vynikající „brusinkovou“ marmeládu z rybízu. Dostali jsme jednu skleničku na okoštování. Vynikající kombinace. Jakmile získáme recept, dáme ho sem.

Dobrou chuť.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *