Jak vybrat spravnou matraci

Kdo mě zná, ví, že v poslední době se potýkám s problémy se zády. Z obyčejného hraní squashe v březnu, přes rytí zahrady na podzim, jsem se dopracoval k současným problémům, kdy je mi vyhrožováno operací. Není proto divu, že jsem začal uvažovat i o nákupu nové matrace. S Lídou spíme na velké manželské posteli dělané na míru. Při pořizování jsme k ní dokupovali rošty i matrace. Je to již nějaký ten pátek a tak je potřeba matrace vyměnit. Lída ji má již vyměněnou, ta má na to ještě čeká. Jenže jakou vybrat pro ty moje fajnové záda? Zkusil jsem hledat na internetu. Abych ulehčil ostatním hledání, sepsal jsem poznatky do tohohle článku. Snad to pomůže i vám.

Na počátku výběru matrace je potřeba zohlednit několik věcí. Určitě jako první bude potřeba vyřešit její rozměry, tvrdost, nosnost, věk osoby, která ji bude využívat, materiál potahu, způsob uložení a také její využitelnost (přece jen pokud budete kupovat matraci na občasné spaní, nepotřebujete top model na desítky tisíc). Jednotlivé body si zkusíme rozebrat.

Rozměry matrace

Rozměry udává velikost lůžka. Tady je potřeba si krom šířky a délky uvědomit ještě jeden rozměr a to výšku. Matrace by měla být vyšší než rám postele, navíc vyšší matrace jsou komfortnější. Lépe se z nich vstává.

Tvrdost a jejich určení

Tvrdost matrace je určena stupnicí. Nejměkčí matrace mají označení č. 1, nejtvrdší pak č. 4 (někteří výrobci uvádějí číslo 5). Tvrdost je odvislá od použitého materiálu a složení matrace.

  • Tvrdost č. 1 – nejměkčí matrace, jsou většinou latexové nebo ze studené pěny. Výhodou je jejich elasticita, tj. schopnost přizpůsobit se tělu, tj. dokáží omezit otlačeniny a pomáhají uvolnit svaly. Matrace jsou doporučeny pro starší osoby a osoby s kloubními problémy.
  • Tvrdost č. 2 – patří mezi nejrozšířenější. Patří sem matrace polyuretanové, sendvičové, pružinové a matrace ze studené pěny. Platí stejné výhody jako u předešlé tvrdosti + díky o něco větší tvrdosti dokáží udržet páteř v rovině. Jsou určeny pro každý věk mimo děti. V oblibě je mají jak ženy, tak muži.
  • Tvrdost č. 3 – Sem patří některé typy sendvičových, pružinových a profilovaných matrací, jejichž středem prochází vrstva PUR. Ke zpevnění se také používá vrstva kokosového vlákna nebo studená pěna s vyšší hustotou.
  • Tvrdost č. 4 (5) – nejtvrdší matrace. Jsou vyrobeny z vysoce odolné polyuretanové pěny, která je doplněna o dvojitou vrstvu kokosového vlákna. Společně s tvrdostí č. 3 jsou tyto matrace vhodné pro osoby s vyšší hmotností. Doporučují je i ortopédové při problémech s páteří.

V poslední době se dá velice často setkat s matracemi, které obsahují zóny a mají tak různou tvrdost, tj. nelze je přiřadit jednoznačně k dané tvrdosti. Ty nejlepší mají až 7 zón – viz obrázek. Tyto matrace nejsou však vhodné pro malé děti, jejíž tělo nedokáže kopírovat tělo dítěte.

7matrace

 

Hmotnost uživatele – nosnost

Aby byla dodržena zvolená tvrdost, nebo aby nedocházelo k předčasnému opotřebení, je potřeba, aby matrace měla správně zvolenou nosnost. Je potřeba, aby její nosnost byla větší než hmotnost spáče. Krátkodobé navýšení hmotnosti (dva lidé najednou) není nutné brát v potaz.

Materiál potahu

Potahy jsou buď pevné, nebo snímatelné. Ty druhé lze prát v pračce a zabránit tak rozmnožování microorganismů. Alergici si mohou vybrat na potah antibakteriální materiály. Mnozí výrobci nabízejí oboustranné potahy – zimní a letní variantu. V tomto případě zimní potah hřeje.

Materiál

Některé materiály byly již zmíněny. Nejnovějším materiálem jsou matrace z viscoelastické polyuretanové pěny – tzv. líné pěny. Na trhu se prodává pod několika názvy, např. Vegaflex, Vegaflex Pro, či Memory. Materiál mění svou tvrdost v závislosti na teplotě a tlaku těla uživatele. V kontaktu s tělesným teplem měkne, tělu ustupuje, čímž dochází k rovnoměrnému rozložení hmotnosti a k přizpůsobení křivkám těla.

Dalším materiálem jsou studené pěny, označované jako HR, které jsou vysoce pružné, elastické. Materiál se velmi pružně přizpůsobuje tělu. Úplnou novinkou na trhu jsou pak bio pěny, které se vyznačují obsahem přírodních olejů, mají lepší antibakteriální vlastnosti a jsou ohleduplnější k životnímu prostředí.

Nejoblíbenějším materiálem pro matrace je však latex. Matrace jsou vyráběny ze směsí syntetického a přírodního latexu, neboli kaučuku. Platí, že čím více přírodního latexu v matraci je, tím kvalitnější matrace je. Výhodou tohoto materiálu je bodová elasticita. K deformacím dochází pouze lokálně, v místě vyvíjené síly. Pro latex jsou důležité kvalitní lamelové rošty. Není vhodný do vlhkého prostředí.

Vylepšenou verzí latexu je viscoelastická pěnová pryž, která skloubí výhody klasického latexu a viscoelastické polyuretanové pěny. Spojuje v sobě výhody materiálu s efektem pomalého vracení do původní polohy a prodyšností, pružnosti a přizpůsobivosti latexu.

Složení matrace

Ty nejlevnější matrace jsou z jednoho zvoleného materiálu. U těch dražších výrobci materiály různě kombinují. Ty se nazývají sendvičové. Výhodou sendvičových matrací je především tvarová stálost, která zamezuje nežádoucím deformacím. Velice často jsou materiály nakombinovány tak, aby si uživatel mohl zvolit měkčí nebo tvrdší stranu matrace.

Krom sendvičů, jsou na trhu i pružinové či taštičkové matrace. Rozdíl mezi pružinou a taštičkou je v tom, že u taštičkových jsou jednotlivé pružiny zašity do textilních sáčků. Levnější pružinové matrace se hodí spíše pro příležitostné spaní. Ty dražší však plně nahradí moderní umělé materiály. Taštičky lze vhodně zónovat, navíc jsou prodyšné, tj. jsou velmi odolné vůči výskytu roztočů, plísní a bakterií.

Závěr

Když jsem prošel stránky výrobců a podle svých zad, dospěl jsem k závěru, že na struktuře matrace a materiálu potahu ani tak v mém případě nezávisí, nejsem alergik. Spíše potřebuji co nejtvrdší matraci, ideálně kdyby měla jednu stranu měkčí a druhou hrubší. Jelikož bydlíme v rodinném domku, není od věci, když potah bude mít letní a zimní variantu. Svou skladbou by se mi líbila třeba tato.

modern-20


10 komentářů

  1. Když jsem začala přemýšlet o nákupu nové matrace, vůbec nic jsem o nich nevěděla, tápala jsem, kde začít. Tenkrát mi hodně pomohly stránky http://www.drsleep.cz , kde jsem zadala své základní parametry, a získala doporučení na konkrétní modely matrací. Taky jsem tu našla adresu na prodejnu kousek od mého bydliště, kde mi dobře poradili a matraci jsem mohla hned vyzkoušet. Za pár dní jsem ji měla doma a spí se mi na ní doteď úžasně 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *