Domácí tvaroh

Minulý týden, kdy padaly teplotní rekordy, snad krávy dojily už mléko zkyslé… Jako obvykle jsme domů přinesli mléko (7l), po základní pasterizaci (62° na 15 minut, nebo 72° na 20 s – záleží podle času a následnému použití) jsme jej uložili do lednice. Ráno jsem chtěl sebrat smetanu, ale ouva – mléko již bylo kyslé. Takže co s ním? Vylít? Kdepak, to u nás neděláme. Jak jsem psal v jiném článku, vše do mrtě zpracováváme, nic nepřijde nazmar. V tomto případě, připadal v úvahu jen tvaroh. Tvaroh jsme již dělali několikrát, nikdy ovšem z takového množství. 🙂

Dělat tvaroh v domácích podmínkách je velmi snadné. Stačí mléku v kysnutí pomoct, tj. nechat jej v teple. V případě, že spěcháme, můžeme jej trošku zahrát, max 50°C. Mléko začne hrudkovatět. My jej necháváme v kuchyni na plotně, občas promícháme. Jakmile se hrudky oddělí od „vody“ je takřka hotovo. Nyní stačí vzniklou hmotu – tvaroh – přendat do čistého plátna a nechat důkladně okapat.

Receptů jak vyrobit tvaroh je více, třeba i rychlejších, ale toto je náš, bez jakýchkoli přísad.

tvaroh


11 komentářů

  1. Ahoj, jsem natesenej jak malej kluk, protoze tvaroh uz visi a kape:-) Jen v te zacatecnicke zmatenosti a procitani ruznych webu si nejsem jistej tou fazi, kdy ho z hrnce, kde kyslo mliko, prelejt do platynka (u nas napoprve detska latkova plena). Vy udavate az se oddeli hrudky od vody, na kopci uvadeji az bude mit mliko konzistenci pudinku:-) Asi to nebude az tak striktni. Taky mam mozna plenu moc ridkou, protoze neodkapava cira tekutina nebo alespon v tom prvotnim preliti slo skrz „mliko“. Tesim se, asi budu do pulnoci chodit co chvili koukat, jestli uz je:-)))

    • To odkapávání je v pohodě. Někdy je to čirá tekutina, někdy taková mléčná tekutina. Tohle se mi dost často stává u jogurtu. Určitě to není chyba a není to na závadu nechat zkvasit dýl.
      Jinak pro odkapávání je lepší zajít do prodejny látek a podívat se po látce s velmi jemnými očky, je to taková spíše umělotina, ale zase se to dobře čistí, pere. Neznám bohužel název, když jsem ji šel kupovat já, popsal jsem paní prodavačce, nač to potřebuji a ona velice rychle nabídla, co jsem chtěl.

      • Z jinych webu vim, ze se to jmenuje monofil, treba prijde na radu uz na dalsi tvaroh:-)
        Jinak tvaroh uz jsme sundali a vypada i chutna skvele:-) Zapomnel jsem zvazit misku, takze nevim kolik ho mam, ale visel cca 7 hodin. Vic bych uz nechtel, v pytliku „nahore“ uz byl docela suchej.
        Ted zkoumame na webu s tou syrovatkou:-) Ve velkym to asi pit nebudeme a vylejt je to skoda. Nekde uvadeji, ze se z ni da jeste udelat riccota.
        A pry kdyz se pouzije misto prirozeneho kysnuti mleka syridlo, ma tvaroh jinou chut, ne tak kyselou…

        • Určitě ne vylívat. Riccota je dobrý nápad. Stačí jen nechat den v teple odstát (dá se to udělat hned, ale je potřeba kyselina citronová) a pak ji začít ohřívat až na 95°C. Kolem 75-80°C se začnou tvořit malé žmolky. Aby se mohly dokonale vytvořit, doporučuji ztlumit plamen a dohřát na koncovou teplotu pomalu. Nechat usadit a následně nechat stejně jako tvaroh okapat. Zbývající „vodu“ dáváme slepicím, tj. mléko využijeme dokonale.

          • Dobrý den, tvaroh že zkyslého mléka se povedl, takže jsem nadšeně pokračoval výrobou riccoty. Poslal bych vám foto pro zasmání. Po asi hodině mírného zahřívání (2.stupeň ze 6ti) se z provizorní kuchyně ozvala rána, kastrol z vařiče zmizel 🙂 a syrovátka s náznaky riccoty byla všude v okruhu dvou metrů. Momentálně očekávám průsak do přízemí. Zřejmě nějaká technologická chybička, nevíte, co se stalo? 🙂

  2. Dobry den Radku,rada bych zkusila tvaroh,koupim mleko v mlekomatu ,,a mam ho nechat jen pri pokojove teplote zkysnout nebo zahrat a potom nechat pri pokojove teplote zkysnout a dat okapat,,dekuji

    • Dobrý den Věro. Obě dvě metody jsou možné. Liší se pouze zahřátím – pasterací. Osobně bych zvolil tu druhou možnost – zahřát mléko na 72° (pasterovat) a nechal pak přirozeně zkysnout.
      V mléce je však dost tuku – smetany, nechcete ji nejprve sebrat a z ní vyrobit máslo? Je to velmi jednoduché a dostanete tak dva (ne tři) výrobky za cenu jednoho mléka. Postup bych zvolil následující: pasterace na 72°C, rychlé zchlazení (venku je už chladno, stačí dát mléko na balkon, za okno), mléko nechte cca 1 den v klidu, smetana se usadí na povrchu, následně ji seberte pomocí naběračky. Zbytek mléka již nechte při pokojové teplotě. Smetanu nechte v robotu šlehat do šlehačky, v šlehání však pokračujte. Vytvoří se máslo. To je pak potřeba ve vodě vyprat – dejte do cedníku, nechte na něj pomalu téct vodu, vařečkou máslo obracejte. Pak dejte do robota ještě malou chvíli šlehat. Celé to zopakujte 2x-3x a hotovo. Máte máslo, tvaroh se dělá a ten třetí výrobek je ta „voda“ po šlehání másla – podmáslí.

  3. Prosím, nemáte někdo zkušenost s výrobou „ovesného tvarohu“??? Nebo pokud by šel třeba rýžový, jáhlový… Mléko, ořechy/mandle, sóju, pohanku… nemůžeme. Předem děkuji za tipy, rady

  4. Dobrý den. Dnes jsem objevit tyto stránky. Děkuji. Můžete sdělit orientační výtěžnost – kolik tvarohu se udělá z 1 litru mléka? Děkuji.

    • …je to nepatrné množství,nejlepší tak kolem 5 l mléka,litr za to nestojí…je dobré koupi si syřidlo a případně si najít paní „mlékařku“,která o tom všem ví své a dokáže dobře poradit.Rána na plotně může být,utvoří se na mléku ,povrchu „koláč“a ten je dobré prohrnout třeba vidličkou či vařeškou,aby unikaly ze tvořící se syrovátky plyny,ty pak můžou způsobit tu katastrofu a bouchnout vše ven…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *