Domácí jogurt

Už dlouho jsem domácí jogurt nedělal. A protože jsou ceny v obchodech za malý kelímek jogurtu vysoko, oprášil jsem starý recept a jdu do toho. Na začátku pro ty, co nás neznají, jen pár info. Krabicové mléko, přesněji řečeno bílou vodu, nekupujeme. Vše řešíme u sedláka u nás ve vsi. Cena je stejná jako u obyčejného krabicového, navíc je plnotučné, plné smetany. Tu stačí sebrat a … Lída zítra bude dělat máslo, určitě o něm napíše. Mléko maximálně zužitkováváme – klasicky, sýry, jogurty. Využíváme jako kravské, tak i kozí mléko.

Suroviny:

  • mléko
  • jogurt s živými kulturami
  • skleničky s uzávěrem

 Postup:

Není to vůbec nic těžkého. Mléko zahřejeme. Teplota je závislá od používání a pití mléka. Pokud je někdo zvyklý pít mléko přímo takříkajíc od krávy, stačí zahřát na 40°C. Pokud ne, teplota je 72°C. Jedná se o bod, kdy mléko základně pasterizujeme a odstraňujeme škodlivé látky, které se v mléku mohou vyskytnout. Setkat se také můžeme s pojmem šetrná pasterizace. Čím vyšší teplotu při zahřívání vyvineme, tím víc mléko znehodnocujeme a odstraňujeme z něj základní látky. Já jej zahřívám na 72°C. Teplotu měřím teploměrem buď laboratorním nebo od Tescomy (viz foto). Pokud to s jogurty myslíte vážně, není od věci si vhodný teploměr koupit. Doporučuji vybrat si teploměr se stupnicí od 0° do 100°C. U jogurtu takový rozsah samozřejmě není nutný, ale až sem umístím recepty na sýry, pak neodoláte a budete to chtít zkusit také. Při zahřívání nezapomeňte mléko promíchávat.

Mléko následně zchladíme, nejlépe vložením nádoby do studené vody, na 40°C. Nyní potřebujeme bílý jogurt s živými kulturami. Značka je úplně jedno, chuťové rozdíly ovšem poznáte. Je jen na vás, co vám chutná a co budete používat. Důležité jsou pouze ony kultury. Pokud si koupíte bílou hmotu, která se za jogurt pouze vydává, tak se s domácím jogurtem rozlučte.

Do zchladlého mléka vmícháme jogurt a je takřka hotovo. K vmíchání je vhodná metla, aby se jogurt dokonale promíchal. Nyní už zbývá jogurtové mléko nalít do skleniček s uzávěrem. Dobře zavřít a přistoupit k poslednímu kroku a tím je udržování teploty na cca 30-40°C. Existuje několik možností. První je pořídit si další zbytečný spotřebič do domácnosti – jogurtovač. Ten se již o vše postará. Jinou možností jsou peřiny. Skleničky s jogurty zabalit do peřin a nechat je tam přes noc. Třetí možností je elektrická trouba. Tu využívám i já. Troubu na chvíli zapnu na nejnižší teplotu. Jogurty strčím dovnitř a už se o víc nestarám, nechám je přes noc zrát. Ráno je již možno je konzumovat. Při zrání se živé kultury o překot množí a tím vytvoří jogurt.

Trvanlivost – pokud dodržíte čistotu, není problém, aby jogurt v lednici vydržel i přes 3 měsíce (Zítra si ovšem ukážeme, co s „přebytečným“ jogurtem, v případě, že se jej přejíte).

Mimochodem – pokud jste mladší a nikdy jste si předtím nekoupili jogurt ve skleničce, pak můžete být překvapeni tukovou vrstvou u povrchu. Můžete ji sníst nebo v případě, že držíte dietu, tak sundat, ale je to škoda.

Update: Pokud se rozhodnete jogurt dělat, vyhněte se bio jogurtům. Už i ty kultury jsou jakési zdegenerované – bio.


11 komentářů

  1. Dobrý večer,tak jsem zkoušela váš recept na jogurt a je výborný.Dělala jsem i máslo a čekám na chotě,až se zítra vrátí ze světa.Upeču domácí chleba tak to si pochutnáme.Už se těším.

    • Dobrý den – díky. Lída teď pečení chleba dovedla takřka k dokonalosti. I když se s jeho pečením na netu roztrhl pytel, určitě tu dáme naše zkušenosti s jeho pečením. „Vývoj“ chvíli trval, ale výsledek je naprosto úžasný.

  2. Mohl byste prosím uvést i množství? Abyste rozuměl 😀 Můj děda je strojař, můj strejda je strojař, můj táta je účetní, já jsem účetní… prostě potřebuji přesnější data 🙂 Třeba… dva litry mléka (samozřejmě od kravičky nebo z mlékomatu), 500 ml jogurt (samozřejmě splňující podmínky)… rozumíte mi 🙂 Jsem schopný uvařit (připravit v kuchyni) cokoliv, ale musím mít přesnější informace 🙂

    • Používám cca 3l mléka a kelímek jogurtu. Množství je pouze orientační. Klidně mléka přidejte. Ono totiž ty kultury jsou mršky, co se v teple rády množí, takže není problém uživit i větší množství. Literatura tvrdí, že klidně stačí půl kelímku, nezkoušel jsem nevím. S tímto množstvím máte úspěch zaručen

        • Záludná otázka 🙂 většinou se mi to povede udělat tak do 10 hodin večer, pak je dám do trouby a ráno v 6 když vstávám jsou již hotové. Nic se ovšem nestane, když je tam necháte dýl.

  3. Ještě existuje jedna možnost, a tou je vložit skleničky do tašky na mražené výrobky. Právě to jdu vyzkoušet, jinak v peřinách byl jogurt slvělý.

  4. Dobry den, musim si vzdy kopit novy jogurt a nebo ten mnou zalozeny muzu pak tocit dokola jako chlebovy kvasek?
    A co zakys? Da se taky stejnym zpusobem vyrobit? Dat ho jen do mlika a rozmnozit? Dekuji za odpoved.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *