Český turek? už NE

V poslední době piju přes týden hodně kávy – 2-3 hrnky. Moje chuťové buňky tak začínají být hodně vybíravé. V práci máme automat na přípravu espressa. Ten sice umožňuje přípravu klasického, středního a velkého espressa. Samozřejmě pouze malé je espresso, to ostatní je už voda přelitá přes slisovanou kávu. Ale nic moc. Asi by to chtělo občas vyčistit, případně občas změnit typ kávy. Zkrátka jsem téhle kávy už přepitý.

Doma jsem pak pil klasického českého turka. Brrr… když si na to vzpomenu. Kdysi jsem sice měl doma pákový espressovač, ale párkrát v něm prdlo těsnění, tak jsem ho přestal používat. Další kupovat nechci. Lída kávu nepije a jen pro mě, by to byla drahá hračka.

Hledal jsem proto variantu, která by nebyla finančně náročná, ale poskytla vynikající kafe. Našel jsem. Na webu pana Cuketky je docela pěkný článek a různých způsobech přípravy kávy. Vybral jsem si na začátku to s označením french press a můžu říct, že jsem neudělal chybu. A to i s kávou, kterou koupíte už namletou v obchodě. Odborníci na kávu by řekli, že namletá káva je brak, ale všechno postupně – i k tomu mlýnku na kávu a kvalitní dopředu nepomleté kávě se dopracuju, už mám vyhlédnutý shop s mlýnky.

French press se s klasickým českým turkem nedá srovnat. Je to nebe a dudy. Přitom přípravu zvládne malé dítě – je pouze potřeba speciální nádobka se sítkem, hrnek, pomletá káva a horká voda. Já tu svou „nádobku“ kupoval v Tescu za 150 Kč (půvoně jsem tam šel pro párátka, ale v celém Tescu nemají ta obyčejná neseženete).

Do nádobky nasypeme hrubě pomletou kávu. Čím jemněji ji namelete, tím více ji pak ve výsledku budete mít v hrnku. Zalijete horkou vodou, kterou necháte přejít varem. Odborníci tvrdí, že je potřeba vody o teplotě cca 90-95°C – teploměr kvůli tomu vytahovat nemusíte, stačí počkat, až se vřící voda uklidní. Kávu v nádobě necháte vylouhovat 3-4 minuty a pak stlačíte sítko. Ten odpad z kávy – ponašemu grunt – zůstane pod sítkem. Samotnou černou tekutinu stačí přelít do připraveného hrnku, přípradně osladit a vychutnat si pití.

Mimochodem – vy ještě sladíte bílým cukrem? To je o ničem. Zkuste kávu osladit medem. Mám cukrovku a bílý cukr tedy není pro mě. Zkusil jsem různé umělé náhražky, ale výsledek nic moc. Je to zkrátka poznat. Proto pokud mám po ruce med, určitě jej použiju. V těle mi to paseku s cukrem neudělá, je to přírodní produkt, odbouratelný, a navíc káva chutná daleko lépe. Zkuste to.

 


9 komentářů

  1. Je fajn, že sis řekl „dost hnusné kávě“. Z vlastní zkušenosti musím říct, že jsem nadmíru spokojen s takzvanou kávou mocca – to není ta, kterou najdeš v obchodě a je na ní „Mocca“, ale dělá se pomocí takové mocca konvičky – viz http://www.bialetti-kavovary.cz/data/Rozlozeny-Bialetti-Kavovar.png , Ocenil jsem shánčlivost mé babičky, která z komunistické éry starostlivě schovávala ruční mlýnek na kávu. http://www.cerstvakava.cz/product/525-rucni-mlynek-na-kavu-lodos-temp-zluty_1.jpg . Teď kupuju kvalitní zrnkovou kávu a namelu si ji až těsně před přípravou. Sice to trvá pár minut, ale už jsem si zvykl. Je to takový malý rituál. A když už tady mluvíme o kávě, v následujícím komentáři připojím recept na v ČR netradiční, avšak chutnou formu kávy, jak ji vychutnávají Španělé.

  2. Café del Tiempo – Káva na Valencijský způsob
    Potřebujeme:
    • Citron
    • Kávu espresso
    • Led
    • Cukr

    Postup:
    1. Nejdříve zamícháme espresso s cukrem – dle libosti
    2. Vymačkáme přiměřené množství citrónové šťávy (doporučuje se nepoužívat citronku)
    3. Přiměřené množství citrónové šťávy vlijeme do sklenice s ledem, následně do sklenice vlijeme i kávu

    Dobrou chuť, takto si připravují kávu obyvatelé žijící ve slunné Valencii. Říkají jí Café del Tiempo. (Recept přivezl brácha, který ve Valencii rok studoval)

  3. Díky Tome, mocca kávu mám vyhlédnutou. V Tescu prodávají docela levně různé velikosti. Add mlýnek – mám naprosto stejný, i barvou 🙂 (taky ti z něj při mletí odpadává už nametá káva? Nebo já mám nějaký šunt výrobek). Pro mě se příprava kávy stala také takovým rituálem, už si nedovedu představit ani turka a ani nemletí před přípravou.

    Citronkou myslíš tu šmakuládu, jak ji popsal Vaněk? 🙂

    • tak french press taky mohu jen doporučit.. stejně tak konvičku jak říkáte na moka kávu ( my jí říkáme raketa). ale z vlastní zkušenosti a že jsem pracovala v monoha malých kuchyních mohu jen doporučit na těchto konvičkách nešetřit 🙂 radši koupit jeden pořádný nerez.. než za rok vyhazovat zlámané plasty a ojeté hliníky 🙂 ale vím.. je to vždy otázka financí..

  4. Z mlýnků bych tedy doporučil Hario Mini Mill – je sice za nějakých 800-1000Kč, ale komfort mletí je úplně někde jinde 🙂

  5. Zajímavý mlýnek – už jen to, že nemusím na nastavení použít šroubovák… 🙂 díky za typ

    • No je pravda, že jej přenastavuju celkem běžně (řekl bych i několikrát do týdne) mezi džezvou (prach), aeropressem (jemněji) a frenchpressem (hruběji) a při představě, že bych musel brát do ruky pokaždé šroubovák mi vstávají vlasy na hlavě… 🙂

      k frenchpressu – doporučuji u kvalitní kávy ubírat množství cukru/medu a až se dopijete k neslazené kávě, tak začít zkoušet různé hrubosti mletí/doby louhování – docela to ovlivní výslednou chuť kávy 🙂

  6. jjj. Cesta k dobré kávě je dlouhá. Taky jsem používal frenchpress. Nedávno jsem přešel na aeropress. Je ještě lepší :-). Co se týče kávy, tak jedině 100% arabica. Kupuji u http://www.kamikava.cz . Jsou moc dobří. Samozřejmě melu těsně před přípravou.To je základ.

  7. Mlýnků už jsem vyzkoušela několik, snad můžu trochu poradit 🙂 Nejprve jsem měla Lodos Temp. Nemůžete od něj čekat zázraky, ale pro začátečníka naprosto perfektní. Pak jsem od přítele dostala Hario Mini Mill Slim (snad to píšu správně). Přesně jak píšete v diskuzi – žádný šroubovák, můžete pohodlně nastavit hrubost. Je to perfektní cestovní mlýnek, opravdu malinký, vejde se všude. Na doma používám větší mlýnek Hario Skerton http://www.kafemleti.cz/rucni-mlynek-na-kavu-hario-skerton/ . U obou můžete hned kontrolovat kolik máte namleto, to mi u Tempu chybělo. Melou rychle jako ďábel.

    K.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *