Ostružinový sirup

Keř ostružin jako vysloužilý jsem získal od bývalé kolegyně. Téhle rostlině evidentně přesazení nevadilo a čile se rozrostla. No a letos jsme se konečně dočkali pořádné úrody. Předevčírem jsme jich nasbírali plnou mísu a nyní začalo uvažování, co s nimi. Do mrazáku? Asi ne, nevešly by se. V plánu sice je velký mrazák – prajzák má furt málo. Mimochodem víte jak se po prajzsky řekne milion? Málo. A dva miliony? Furt málo. Ale to jsem odbočil. Napadlo mě, že z nich uděláme sirup. U nás se totiž sirup neohřeje – do vody, do čaje, atd. Určitě to znáte.  Navíc ceny sirupů v obchodech se mi od nového roku moc nelíbí – kvalitou to neodpovídá.

Suroviny:

  • ostružiny – 2,5 kg
  • cukr – na litr šťávy kilo cukru
  • dle chuti kyselina citronová
  • voda

Postup:

Nasbírané ostružiny opláchneme. U nás byly některé značně přezrálé, šťáva z nich jen kapala, takže bylo potřeba je mýt velmi opatrně. Následně se ostružiny drobně pomačkají, trošku prohřejí na cca 50°C. Následně se přidá převařená vychladlá voda – na 2,5 kg 1,5 l vody. Promícháme a necháme odstát. Minimálně 1 den, maximálně však 2 dny. Po odstátí ostružiny přepasírujeme přes síto. Vzniklou šťávu osladíme cukrem. Záleží na každém, co má rád. My dali na litr šťávy kilo cukru. Na ochucení je dobré přidat kyselinu citronovou. Ostružiny jsou totiž docela mdlé. Promícháme a následně zahříváme na 80°C. Teplotu udržujeme 10 minut. V tuto chvíli je šťáva již hotova a zbývá ji naplnit do láhví. Ty samozřejmě musí být dokonale čisté, vypláchnuté vařící vodou. Letos jsme v IKEA objevili láhve s patentním uzávěrem.
Tyhle láhve jsou nádherná věc. Je vidět, že staré funkční věci se vrací a je to moc dobře. Původně s tím začal Berdnard u svého piva, a nyní i IKEA. Dokonce jsem je viděl i v klasickém železářství.
Je jen škoda, že láhve dělají jen v litrové velikosti. U těchto šťáv je totiž jeden „velký problém“ – velmi pomalu ubývají. Do čaje nebo vody stačí velmi malé množství a jelikož je sirup hodně hustý, je možné si jej znova přelít. Na začátku prázdnin jsme dělali sirup z červeného rybízu a litrová láhev nám vydržela takřka celé prázdniny. Z toho je vidět, že tento recept je velmi úsporný. Nevím, jak u vás, ale u nás vydrží láhev sirupu Jupí lesní plody nebo citron maximálně týden. Spíše méně.

 


Tags

5 komentářů

  1. Doporučím asi nesmysl, protože to dnes zná každý: půllitrové láhve od rumu, vodky a jiného alkoholu, jsou ihned po vyprázdnění sterilovány zbytkovým alkoholem v lahvi. Je třeba je ihned uzavřít a nevyplachovat vodou. Postup výroby je shodný s tímto nejvhodnějším a nejšetrnějším uvedeným způsobem. Množství cukru je dáno nejen chutí a následným ředěním, ale i budoucím použitím a požadovanou trvanlivostí – čím více cukru, tím delší životnost výrobku. Kyseliny citronové je vhodné přidat až 15g na 1l šťávy pro limonády, méně pro anglické punče (k záchraně zdraví promrzlých nebo velmi podchlazených osob- vyzkoušejte sami). Totéž platí i pro punče z jiného ovoce, např. chebdí, jablek malin a spousty dalších druhů a nezapomeňme na přehlížené mirabelky, které jsou dostupné zdarma všude. (A co moruše všech barev – 2 měsíce jsem se jimi musel živit). Tkže jen toto malé doporučení pro zlevnění výroby sirupů.

    • Souhlasím s autorem, hlavně používání výše uvedených lahví se mi velmi osvědčilo. Léta dělám rybízové, malinové a borůvkové šťávy. Používám i lahve od vincentky.

  2. Já dávám do flašek od Bernarda, jsou levné jen záloha v IKEA vyjde flaška 10x dražší. Má to jedinou nevýhodu, pro mě přínos, že se musí pivo nejprve vypít.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *