Honzovy buchty – recept

Miluju buchty. Já byl vždycky spíše buchtový, než masový. I když už jsem musel konzumaci značně omezit, přece jen si občas dopřeju. Nejinak tomu bylo i včera, kdy jsem dostal chuť na tradiční Honzovy buchty – buchty, které pekly naše babičky, a které byly tak vynikající. Párkrát jsem zkoušel jakýsi recept, pár jsem již ochutnal u známých, ale pořád to jaksi nebylo ono. Pořád tomu něco chybělo. Dal jsem se do hledání vhodného receptu a podle výsledku jsem se trefil hned napoprvé. Takže nehledejte další a pište si tento top recept. Originál najdete na stránkách apetitonline.cz

Rozpis je na jednu dávku, ale pokud budete mít stejný pekáč jako já, určitě jděte do dvojnásobné dávky.

Suroviny

Těsto

  • 20 g droždí
  • 200-300 ml mléka
  • 50 g krupicového cukru
  • 500 g hladké mouky
  • špetka soli
  • nastrouhaná citronová kúra
  • půl lusku čerstvé vanilky
  • 60 g rozpuštěného másla
  • 1 žloutek
  • 2 lžíce rumu (pokud máte Metaxu, dejte ji)

Náplň

  • povidla
  • troška českého rumu na rozředění

Ostatní

  • hladká mouka na podsypání
  • 50 g másla na vymazání pekáče a namáčení buchet
  • moučkový cukr na posypání

Postup

IMG_0285Začneme samozřejmě droždím. Tady jsem nelenil a u Hrušky koupil droždí na váhu. Přece jen je čerstvější než ty kostky, ale kdo nemá možnost, stačí i ta. Droždí rozdrobíme do misky, mléko zahřejeme cca na 30° (nesmí být ani studené, ani horké, u vlažného se droždí pomaleji rozjede). Přidáme cca 100 ml a lžičku cukru. Rozmícháme a odložíme bokem. Droždí necháme žít vlastním životem.

Prosijeme mouku (nevynechávat, dejte si tu práci, těsto je pak nadýchanější), přidáme cukr, špetku soli, nastrouhanou kůru z jednoho citrónu. V receptech se píše o chemicky neošetřené kůře, ale zkuste si ji sehnat… 🙂 Dá se však koupit v pytlíčku přímo nastrouhaná kůra, najdete ji mezi kořením, ale to asi nebude ono. Vanilkový lusk překrojíme podélně a špičkou nože stáhneme jádro, které přidáme k mouce. Vše rukou nasucho promísíme.

Dále přidáme vychladlé rozpuštěné máslo, žloutek, mléko, rum (nebo Metaxa) a vzešlé droždí. Vařečkou vše lehce promísíme. Pokud máte kuchyňský robot, směle jej použijte. Kdo nemá, musí bohužel ručně pečlivě prohníst. Mělo by vzniknout krásně hladké, takřka nelepivé těsto.

Následuje zhruba hodinové kynutí na teplém místě. Teď v zimě to není problém. Jen pozor na průvan, těsto je na něj háklivé. Cca za hodinu (v mém případě se kynutí protáhlo na skoro dvě hodiny) má těsto dvojnásobnou velikost a je potřeba se dát do přípravy náplně a tvarování buchet.

U náplně u nás jasně vítězí povidla nebo tvaroh. Tvaroh jsem bohužel tentokrát neměl a tak jsem zvolil povidla. Ty stačí jen drobně rozředit rumem nebo Metaxou. Buchty s Metaxou místo rumu jsme vyzkoušeli v závěru loňského roku na degustaci šumivých vín a byly báječné. Ostatní náplně určitě najdete na netu, jejich příprava je oproti povidlům větší, ale vyplatí se.

Těsto vyválíme na 0,5 – 1 cm silný plát. Z něj vykrajujeme stejně velké čtverce, cca 5×5 cm. Pokud jste puntičkáři a chcete mít buchty stejně velké, pak si dejte záležet. Dále pokud děláte z dvojité dávky, nechte plát tlustější. Čtverečky v ruce kapku roztáhneme a přidáme povidla. Nešetříme jimi, buchty jsou i o náplni. Těsto se hodně dobře spojuje, takže se nebojte, že buchty nezabalíte. Buchty spojíme a rukou pak dotvarujeme do krychličky.

Jakmile jsou všechny buchty vytvořeny, vymažeme pekáč máslem a zbývající máslo rozpustíme. Troubu zapneme na 200°C. Buchty jednu po druhé ze všech stran v másle smočíme a klademe jednu vedle druhé do pekáče. Není potřeba je nějak tísnit. Ještě nakynou a spojí se. Necháme je ještě čtvrt hodiny odpočinout. Trouba se mezitím zahřeje a můžeme péct.

Na 200°C pečeme cca 10 minut, pak troubu stáhneme na 180°C a buchty dopečeme ještě asi 15 minut. V mnoha případech jsem se setkal s buchtami, které byly na povrchu po vychladnutí tuhé, tvrdé. Tady existuje bezva finta, kterou určitě nevynechejte. Jakmile jsou buchty z trouby venku, ihned je potřeme rumem (Metaxou). Nyní zbývá jen čekat až vychladnou, no ale říkejte to dětem…

IMG_0288


Autor

Radek

Bývalý učitel, toho času programátor web aplikací v zaměstnaneckém poměru, affilák, otec dvou malých rošťáků Tomáška a Vašíka.

2 komentáře u „Honzovy buchty – recept“

  1. Tak jsem vyzkoušel Tvůj recept!
    Musím uznat,že buchty jsou naprosto skvělé.
    Použil jsem doladění rumem,švestková povidla mám vlastní.
    Pekl jsem buchry na chatě v kachlových kamnech a výsledek byl fakt úžasný.
    Chutnalo dětem i dospélým!

    Richard

  2. Vynikající recept, dnes odzkoušeno a musím uznat, že jsou možná lepší jak ty naše co nám pekla babička 🙂 Díky za inspiraci na skvělý recept. Mamka mi dala tento recept https://erecepty.eu/honzovy-buchty/ na tradiční domácí honzovy buchty které dělala ještě na chalupě kde byli kachlová kamna. Tam chutnali výborně 🙂 Já je peču v normální troubě a výsledky jsou také moc dobré. Vždy se za nimi jen zapráší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *